Ekopracownia Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2018/2019

Projekty WFOŚiGW

Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2018/2019

Dofinansowano ze środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Siedlcu otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Wartość ogólna przedsięwzięcia 20169,00 zł.

Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW – 18119,00 zł.

Wkład własny Gminy Łęczyca – 2050,00 zł.

Planowane działania i zadania w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu  w ramach projektu obejmują:

1. Zakup pomocy dydaktycznych:
  • zestaw do badania powietrza w walizce terenowej
  •  zestaw do generowania gazów
  •  Wanienka do zbierania gazów
  • Zestaw próbówek
  • Statyw z łapą do próbówek
  • Palnik alkoholowy
  1. Wycieczki i warsztaty/zajęcia terenowe:
  • Las w Siemszycach – spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa
  • Siedlec – spacer po okolicy w poszukiwaniu źródeł dymu - zajęcia terenowe
  • Daszyna - Kotłownia na biomasę, panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne
  • Wojewódki Inpektorat Ochrony Środowiska w Łodzi - zajęcia edukacyjne - prelekcja, zwiedzanie laboratorium zaniczyszczeń powietrza i automatycznej stacji pomiaru powietrza
  • Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi - ekologiczne warsztyaty edukacji filmowej
  • Zajęcia terenowe proponowane przez Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła w Łodzi - "Oczyśćmy atmosferę"
  • wycieczka do Bełchatowa - PGE GÓrnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zwiedzanie wyrobiska, prelekcja edukacyjna. Gora KAmieńsk - park wiatrowy jako alternatywa dla konwencjonalnego źródła energetycznego jakim jest węgiel brunatny
  • Wycieczka do pasieki w Lipce oraz Arboretum i Alpinarium w Rogowie
  • Wycieczka w obrębie Nadwarcińskiego Parku Krajobrazowego

3. Warsztaty/zajęcia stacjonarne:

• Warsztaty stacjonarne dla uczniów klas IV-V - "Mapa miejsc przyjaznych płucom"
  • Warsztaty dla uczniów klas VI-VIII - "Otrzymujemy składniki npowietrza"
  • Warsztaty stacjonarne dla uczniów klas VI-VIII - "Badanie powietrza"
  • Warsztaty pt. "Uwaga, alarm antysmogowy" - prowadzone przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źrodła" w Łodzi
  • Warsztaty pt. "Co to jest powietrze?" - prowadzone przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źrodła" w Łodzi

4. Konkursy:

• "Wiem czym oddycham" - indywidualny konkurs wiedzowy dla uczniów klas VII-VIII. Konkurs ma na celu poszerzenie wiedzy uczniów o składnikach i właściwościach powietrza.
  • "Ekologiczne środki transportu" - indywidualny konkurs plastyczny (dowolna technika) przeznaczony dla klas IV-VIII polegający na wizulanym przedstawieniu różnorodnych ekologicznych środków transportu.
  • "Co nam niszczy atmosferę" - klasowy konkurs plastyczny. Każda klasa przygotowuje plakat na którym przedstawi w dowolnej technice swoje odpowiedzi na postawione pytanie konkursowe. Celem konkursu jest uzmysłowienie uczniom, jak wiele czynników wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Konkurs z podziałem na kategorie: kl. 0-III, kl. IV-VIII
  • "Dobrze rymuję, środowisko ratuję" - konkurs na hasło propagujące czyste powietrze. Celem konkursu jest stworzenie zbioru haseł, rymowanek, wierszyków, które uczniowie przedstawiają podczas spotkania z rodzicami, zachęcając ich do zwiększenia uwagi na zanieczyszczenie powietrza. Konkurs przeznaczony dla wszystkich uczniów.
  • "Miejsce przyjazne płucom" - indywidualny konkurs fotograficzny, w którym uczniowie ukażą miejsce przyjazne dla naszego układu oddechowego. Celem konkursu jest uchwycenie w obiektywie miejsc atrakcyjnych turystycznie. Karjobraz ujęty na zdjęciach ma zachęcić oglądającyh do zwiedzania oraz wypromować regiony naszego kraju, w którym jest czyste powietrze.
  • "Recital piosenki ekologicznej" - konkurs w kategorii klas I-III, uczniowie samodzielnie lub pod kierunkiem nauczyciela muzyki przygotują piosenki o tematyce związanej  z tematem projektu.

5. Inne działania zaplanowane w Projekcie, w ramach ktorych będą wykorzystywane zakupione pomoce dydaktyczne (zajęcia lekcyjne, koła przyrodniczo-ekologiczne, akcje, inne):

• Happening "Czyste powietrze" - akcja z okazji Światowego Dnia Powietrza skierowana do uczniów i mieszkańców Siedlcu podkreślajaca szkodliwość spalania śmieci. Uczniowie z plakatami i hasłami przypominają o zakazie spalania w piecach odpadów.
  • Wystawa prac konkursowych - prace konkursowe zostaną wystawione na szkolnych korytarzach, a prace laureatów będą pokazane także podczas spotkania z udziałem rodziców i władz gminy.
  • Piknik rodzinny - podczas pikniku nastąpi podsumowanie projektu. Zaprezentowane zostaną nagrodzone prace konkursowe. Dzieci i młodziez przedstawią swoje własne piosenki o tematyce ekologicznej. Uczniowie wspolnie z rodzicami rozwiążą krzyżówki, rebusy i inne łamigówki przygotowane specjalnie na tę okazję.

Wszystkie podjęte przez szkołę działania przyczynią się do wzrostu świadomości ekologicznej w obszarze zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ochrony powietrza oraz przygotują dzieci do świadmego, wartościowego i racjonalnego spędzania wolnego czasu. Zapewnią bezpośredni kontakt z przyrodą, która ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne każdego dziecka. Poza tym szkoła pozyska nowe pomoce dydaktyczne, które zostaną wykorzystane na lekcjach.

Zapraszamy do obejrzenia strony WFOŚiGW w Łodzi

www.zainwestujwekologie.pl